Hotel Rajka

historie

Když se řekne ve Valmezu slovo Rajka, vybaví se pamětníkům restaurace, jejíž otevření v první polovině 70. let působilo tak trochu jako zjevení. Na svou dobu velmi moderní pojetí stavby samotné i nabízených služeb. Velký prostor s téměř třiceti stoly plus salónek. A především výborná kuchyně, ať už vařil Karel nebo Mirka, a rychlý personál, vychovaný ještě meziválečnými “profíky” – za všechny snad jmenujme Soňu Papouškovou, Toničku Pečivovou a především vrchního Láďu Křížka, který by bezpochyby obstál i u samotného Bohumila Hrabala.

Rajka překvapivě přežila i v porevoluční době a vedla si velmi úspěšně, byť o pár desítek metrů dál od původní budovy. Jan Kulajta z firmy Bonver, které tato budova patří, to vysvětluje: “Novou Rajku“ v bývalém Domu služeb jsme otevřeli v roce 1997. Po tom, co nás společnost Ahold jakožto provozovatel supermarketu Albert požádala o rozšíření své provozovny, hledalo se řešení, jak zavedenou restauraci Rajka zachovat. Našim majitelům se podařilo koupit bývalý dům služeb a přetvořit jej na restauraci Rajka tak, jak jsme ji znali posledních 20 let.”

Posledních sedm let firma připravovala rekonstrukci celé budovy, která byla vzhledem k jejímu technickému stavu již nevyhnutelná. Šlo nejen o pečlivou architektonickou a koncepční přípravu, ale také o zajištění nemalých finančních prostředků, které si tato stavba vyžádala. Majitelé Bonveru přišli s rozšířením nabídky o čtyřhvězdičkové hotelové služby se zachováním oblíbené restaurace. Úvodní fázi projekčních prací zajistil Meziříčák Zdeněk Kerekanič (který mimo jiné řešil i projekt Krásenského pivovaru). Jeho projekt byl následně revidován a pozměněn architektonickým ateliérem Archito z Prahy, specializovaným na hotelovou výstavbu nejen po celé Čr a reprezentovaný Ing. arch. Chitovem. “V konečné fázi jsme ještě nějakou dobu ladili finální podobu interiérů prostřednictvím místního ateliéru Kubla Architects, který reprezentuje rodák z Podlesí Ondřej Kubla. Jak Ondra Kubla, tak Zdeněk Kerekanič dlouhodobě spolupracují s naší společností na řadě dalších našich projektů. Proces „finálního vyladění“ této naší nemovitosti tedy probíhal několik let. Jelikož se jedná o nemovitost v našem rodném městě, chtěli jsme vytvořit opravdu něco kvalitního, co bude na další desítky let pro nás a naše město dobrou reklamou a ne pouhou „rychlokvaškou“, dodává Jan Kulajta. “Rád bych poděkoval všem, se kterými jsme během příprav i samotné realizace vedli jednání, ať už to byli zástupci města Valašské Meziříčí nebo majitelé okolních nemovitostí. Tato stavba je citlivá v první řadě pro obyvatele přilehlého bytového domu (Zašovská 169), takže naše díky za vstřícnost a trpělivost po dobu povolování a rekonstrukce patří zejména jim”.

Restaurace Rajka chce navázat na svou tradici oblíbené „obědové restaurace“ nejen pro obyvatele VM. Že kuchyně a servis Jirky Ostřanského stále „táhne“, ukázali zákazníci i při jeho přechodném působení v bývalé restauraci U Klokana během rekonstrukce. Tento šéfkuchař se bude se svým týmem snažit službami nově zrekonstruované restaurace „zlákat“ hosty také ve večerních hodinách.

Valašskomeziříčská firma Bonver již ve městě rekonstruovala řadu svých nemovitostí. V loňském roce to byl Krásenský pivovar jako soukromá aktivita pana Pobořila, spolumajitele firmy, dále je možno zmínit rekonstrukce zábavního objektu Rosy, areálu bývalého Autodružstva na Vrbenské ulici (sídlo firmy Elfetex) a nyní se tedy dokončuje objekt 4* hotelu Rajka. V následujících letech firma plánuje zkulturnění objektu dětské knihovny, která se v blízké budoucnosti přestěhuje do prostor rekonstruovaného kina Svět. Budova by měla být využita pro potřeby hotelu Rajka (např. konferenční prostory) nebo v duchu “domu služeb” s nabídkou kadeřnictví, lékárny, drobných obchodních prostor atp.. “V našem „rekonstrukčním hledáčku“ je také budova bývalé lékárny na ulici Svěrákova, kde se nachází prodejna kol a cyklovybavení Valmezbike, zastoupená Květoslavem Kovářem. Valmezbike je pro nás kvalitním partnerem a rádi bychom tedy objekt zkrášlili a pokračovali v jeho využití stávajícím způsobem”, zakončuje Jan Kulajta.